Inne

  • Położenie:

    Darskowo leży na północny-zachód od Złocieńca. Pałac i park znajdują się w centrum wsi.

Rokokowy pałac został wzniesiony w latach 1775-1780 przez Christopha von Doeberitza, ówczesnego właściciela okolicznych ziem. Budowla została zaprojektowana jako dwukondygnacyjna z częściowym podpiwniczeniem. Fasadę ożywia trójosiowy ryzalit środkowy zwieńczony odcinkiem gzymsu i attyką. Elewacje obiega wydatny gzyms międzykondygnacyjny, a piętro rozczłonkowane jest pilastrami. W fasadzie od strony północnej znajduje się górująca nad skrzydłami wieża, która nakryta jest dachem iglicowym. W fasadzie umieszczony jest barokowy kartusz herbowy z piaskowca, z herbami Borków i Doeberitzów. W sali balowej zachował się rokokowy kominek z XVIII wieku.

Na początku XIX wieku majątek został częściowo wyeksploatowany w trakcie pobytu w nim wojsk napoleońskich, które stacjonowały tutaj w czasie odwrotu spod Moskwy. W 1806 roku, już po opuszczeniu Darskowa przez wojsko napoleońskie ówczesnym właściciel Ludwik von Knebel - Doeberwiz przeprowadził generalny remont pałacu. W 1840 roku jego syn Rudolf, który odziedziczył majątek przystąpił do rozbudowy posiadłości. Klasycystyczny korpus został wzbogacony o boczne skrzydło. W czasie ostatniej wojny pałac nie doznał większego uszczerbku. Do jego ruiny doprowadziło dopiero użytkowanie przez Państwowe Gospodarstwo Rolne i dwadzieścia lat braku opieki. Dopiero w latach 90-tych doczekał się gruntownego remontu i zaadaptowania na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jeszcze w XVIII wieku został założony park. Obecnie posiada 3 hektary powierzchni. Zachował się cenny przyrodniczo starodrzew oraz malownicza aleja klonów.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!