Jest to sieć na którą składa się pięć oznakowanych tras rowerowych. Obejmują zasięgiem cały teren Pomorza Zachodniego i umożliwiają dotarcie rowerem do najciekawszych miejsc w województwie.

Trasy zostały tak zbudowane, żeby mógł je przemierzać każdy. Są przejezdne rowerem turystycznym a nawet miejskim. Przebiegi unikają dużych przewyższeń i złych nawierzchni. Najniższym standardem nawierzchni jest droga z kruszywa.

Trzon tras stanową drogi rowerowe prowadzone po starych liniach rowerowych. W związku z tym duży procent biegnie w oddzieleniu od ruchu samochodowego. Część odcinków została wyznaczona po drogach lokalnych o znikomym natężeniu ruchu. W miejscach najbardziej niebezpiecznych została wybudowana nowa infrastruktura rowerowa. Dokładne parametry poszczególnych odcinków są przedstawione na mapie tras.

Na bieżąco przygotowujemy materiały informacyjne. Poszczególne etapy tras są wydawane w ulotkach i rozprowadzane po regionalnych informacjach turystycznych do pobrania za darmo. Wszystkie materiały są też dostępne do własnego wydruku w plikach PDF w formacie A3.

Niestety nie wysyłamy materiałów informacyjnych indywidualnie. Wszystkie materiały są dostępne do pobrania w odpowiedniej zakładce.

Miejsce Przyjazne Rowerzystom - logo

Województwo Zachodniopomorskie uruchomiło program Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Mogą to być noclegi, restauracje, i inne atrakcje turystyczne. Tytułowe miejsca najłatwiej znaleźć na mapie oznaczone specjalną ikoną lub na liście dostępnej na stronie i w aplikacji.

Przebieg przedstawiony na mapie w aplikacji jest aktualnym, najbardziej bezpiecznym i optymalnym przebiegiem danej trasy. Wykorzystuje on sieć istniejących dróg do momentu zakończenia inwestycji. W momencie oddania nowego odcinka trasy aktualizujemy przebieg na danym odcinku. Stan na luty 2024 najlepiej przedstawi schemat poniżej:

Stan oznakowania tras Pomorza Zachodniego

Znaki na trasach Pomorza Zachodniego
Do oznakowania tras używamy pomarańczowych znaków drogowych grupy R-4. Aby je umieścić w terenie na każdy z odcinków spożądzany i zatwierdzany jest projekt organizacji ruchu.
Trasy mają przyporządkowany numer, który jest widoczny na znaku wraz z logo Pomorze Zachodnie na granatowym tle. Znaki wykonane są na folii odblaskowej, przez co są świetnie widoczne po zmroku nawet w świetle słabej lampki rowerowej. Dodatkowo w kluczowych miejscach umieszczamy niewielkie mapki pokazujące najbliższy przebieg trasy.

Nie wszystkie odcinki tras są już oznakowane w terenie. Z każdą inwestycją jest ich więcej. Stan na luty 2024 najlepiej przedstawi schemat poniżej (oznakowanie na niebieskich odcinkach):

Stan oznakowania tras Pomorza Zachodniego

Przebieg przedstawiony na naszej mapie na stronie oraz w aplikacjach jest aktualnym, najbardziej bezpiecznym i optymalnym przebiegiem danej trasy. Materiały drukowane dostępne w regionie mogą mieć różną datę aktualności, i warto to sprawdzić ze stroną.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!