Powszechność turystyki rowerowej uwarunkowana jest wieloma czynnikami, wśród których do najistotniejszych należy odpowiednio przygotowane zaplecze, łączące dobrej jakości infrastrukturę rowerową  z interesującymi obiektami, ciekawymi miejscami, bądź przestrzenią, stanowiącymi potencjalny cel turystycznych wypraw. O ile właściwie przygotowane trasy rowerowe zwiększają atrakcyjność i poczucie bezpieczeństwa, o tyle nie należy pomijać infrastruktury, z której turyści rowerowi będą korzystać w trakcie lub po zakończeniu swojej dziennej wycieczki. Korzystanie z takich obiektów jak noclegownie, lokale gastronomiczne, miejsca wypoczynkowe, ma jeden wspólny mianownik – parkowanie roweru. W większości wypadków chodzi o rower, a czasami także o jego bagaż.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, mając na względzie korzyść, jaką może przynieść dla regionu rozwój turystyki rowerowej, zarówno  dla turystów, jak i przedsiębiorców, Województwo Zachodniopomorskie, w okresie 1 stycznia  2022 r. uruchomiło nabór zgłoszeń o przyznanie certyfikatu Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Do programu przystępują kolejne podmioty, a ich bazę można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://rowery.wzp.pl/mpr-y.

Jak zadbać o turystę rowerowego w Miejscu Przyjaznym Rowerzystom i nie tylko? Jednym z kluczy do sukcesu jest umieszczenie przed siedzibą stojaków rowerowych, ale jak wiadomo stojak stojakowi nie równy. Widniejące niestety jeszcze dość często tzw. „wyrwikółka” nie pozwalają przypiąć roweru w bezpieczny sposób, czyli za ramę. Przypięcie roweru za koło oznacza, że w dość łatwy sposób może stać się łupem złodzieja, bo odpięcie koła od roweru zajmuje raptem kilka sekund. Problemem dla roweru mogą być także złe warunki atmosferyczne, jak np. silny wiatr, którego porywy mogą doprowadzić do jego przewrócenia, a co za tym idzie uszkodzenia.

Jak więc powinien wyglądać wzorcowy stojak rowerowy? Bardzo dobrze sprawdza się stojak w kształcie odwróconej litery „U”. Daje on możliwość oparcia i przypięcia co najmniej dwóch rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon czy kształtu kierownicy. Typowe wymiary dla takiego stojaka to długość ok. 1 m, wysokość  nad ziemią około 80 cm oraz średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość pomiędzy stojakami to minimum
1 metr.

 

Dobry stojak daje możliwość oparcia roweru oraz przypięcia do niego ramy oraz jednego koła pojedynczym zapięciem typu U-lock lub innym w który wyposażony jest rowerzysta. Stojak musi być także w sposób stabilny i trwały przymocowany do podłoża, aby nie zginął wraz z zaparkowanym przy nim rowerem. No i jeszcze jedna, ale bardzo ważna rzecz, czyli umiejscowienie stojaka możliwie blisko wejścia do siedziby oraz w miejscu dobrze widocznym. Ustawienie stojaka rowerowego 100 metrów od wejścia, gdzieś na końcu ulicy za wiatą śmietnikową nie sprawi, że rowerzyści będą z niego korzystać. Wręcz przeciwnie raczej poszukają alternatywnego miejsca, w którym mogą zostawić bezpiecznie swój jednoślad.

Oczywiście jest wiele wariantów dobrych stojaków rowerowych – np. stojaki półkoliste, w kształcie rombu lub odwróconej litery ”V”, lub w innym oryginalnym kształcie dzięki czemu pełnią także funkcję ozdobną danego miejsca. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio ustawiony stojak rowerowy może spełniać funkcję wygrodzenia przed samochodami, w przypadku gdy w danym miejscu istnieje problem z kierowcami, którzy zostawiają swoje samochody gdzie popadnie wbrew obowiązującym przepisom.

 

W przypadku atrakcji turystycznych, warto rozważyć montaż zamykanych boksów na rowery lub zapewnić nadzorowane pomieszczenie, w którym  bezpiecznie będzie można zostawić rower wraz z bagażem, opcjonalnie sam bagaż. Dzięki temu turysta rowerowy może swobodnie zwiedzać atrakcje, bez konieczności noszenia ze sobą całego dobytku, co w wielu sytuacjach może być czynnikiem zaporowym, zniechęcającym do odwiedzenia ciekawych miejsc.

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!