• Dystans: 37.6 km
  • Suma podejść: 168 m
  • Suma zejść: 166 m
Pobierz GPX

Etap I: Świnoujście - Wolin [40 km]

Odcinek Świnoujście-Międzyzdroje przebiega obecnie po gruntowych ścieżkach leśnych o zróżnicowanej nawierzchni.

“Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna, dzieląc nasz kontynent” - powiedział Winston Churchill w słynnym przemówieniu, rozpoczynając tym samym symbolicznie okres zimnej wojny. Dziwna sprawa, że angielski premier najwyraźniej nie przyłożył się do lekcji geografii, bo każdy uczeń wie, że portem bałtyckim jest Świnoujście. I to właśnie przez to miasto przebiega najdłuższa europejska trasa rowerowa - Szlak Żelaznej Kurtyny (EV13). Zachodniopomorski odcinek tej trasy to Velo Baltica, będąca również częścią europejskiego Szlaku Dookoła Bałtyku (EV10). My ruszamy na południe, a Blue Velo to projekt, który ma ambicje stać się polską konkurencją dla wyżej wymienionych szlaków.

Świnoujście posiada zabytki z czasów, kiedy leżało po gorszej stronie żelaznej kurtyny, takie jak całkiem niedawno udostępnione do zwiedzania Podziemne Miasto (opisane szerzej przy szlaku Wokół Zalewu Szczecińskiego), jednak jeszcze więcej militarnych obiektów pamięta czasy pruskie. Najciekawszy jest fort Gerharda, w którym turyści nie tylko zwiedzają umocnienia, ale również przechodzą musztrę i mogą zobaczyć strzał z armaty. Tuż obok w górę strzela najwyższa latarnia w Polsce, z której widać najnowsze osiągnięcie w dziedzinie obronności, tym razem energetycznej - terminal LNG. Po drugiej stronie Świny, przy parku zdrojowym, znajduje się Fort Anioła. Nazwa nawiązuje do Zamku Świętego Anioła w Rzymie, który podobnie jak ten ze Świnoujścia ma okrągły kształt.

Na odcinku Świnoujście - Międzyzdroje nasz szlak pokrywa się ze wspomnianymi na początku trasami EuroVelo 10 i 13. Etap do Międzyzdrojów składa się w dużej mierze z leśnych dróg gruntowych, przed miastem zbliżając się do plaży. Ten fragment oznakowany jest w terenie jako szlak R-10. Odcinek od Międzyzdrojów przez Wapnicę do Wolina został już zrealizowany i oznakowany, przebiega po wydzielonych drogach rowerowych, drogach lokalnych i fragmentach szutrowych.

Po drodze mijamy kolejny ciekawy obiekt militarny: mini muzeum - Poligon Broni V-3, znanej jako najdłuższe działo II wojny światowej. Kolejnym przystankiem jest Wapnica z turkusowym jeziorkiem. Polecamy podjechać 2 km pod górkę do Lubina, gdzie znajduje się taras widokowy w XII-wiecznym grodzisku. Rozciąga się stąd fantastyczna panorama Zalewu i wstecznej delty Świny. Po drugiej stronie leży rezerwat przyrody Karsiborska Kępa. To jeden z pierwszych rezerwatów w Polsce powołanych przez organizację pozarządową (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), a na łąkach zarastających niską trzciną gnieździ się do kilku procent światowej populacji wodniczki - rzadkiego ptaka wędrownego. Droga do Wolina prowadzi przez Woliński Park Narodowy, który obejmuje nie tylko okolice Międzyzdrojów, ale także wyspy wokół jeziora Wicko. WPN chroni cenny krajobraz wyspy z jej lasami i klifami, jak również ptaki, na czele z bielikiem, widniejącym w godle parku.

Transport: stacje kolejowe w Wolinie, Międzyzdrojach i Świnoujściu obsługują regionalne i dalekobieżne połączenia kolejowe z kierunku Szczecina oraz Świnoujścia. Ponadto w lewobrzeżnej części Świnoujścia znajduje się stacja Deutsche Bahn obsługująca połączenia z Niemiec. Ze Świnoujścia pływają promy do Ystad, Trelleborga i na Bornholm. Latem w weekendy pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem pływają statki przewożące rowery 
W wakacyjnym rozkładzie jazdy na odcinku Szczecin Główny - Goleniów - Wolin - Świnoujście zostaną uruchomione pociągi Polregio przewożące 30 rowerów (inne składy na tej trasie przewożą zazwyczaj 7 rowerów). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

MPR Ikona

Stawa Apart Hostel

Świnoujście
Ikona

Ratusz w Świnoujściu

Świnoujście
MPR Ikona

Rezydencja 5 Dębów

Międzyzdroje
MPR Ikona

Morski Klif

Międzyzdroje
MPR Ikona

Marina Sułomino

Sułomino
MPR Ikona

Marina Wolin

Wolin
Ikona

Dwór

Wolin
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!