• Dystans: 46.5 km
  • Suma podejść: 80 m
  • Suma zejść: 79 m
Pobierz GPX

Etap II: Wolin - Modrzewie (Goleniów) [48 km]

Wolin jest dziś znany przede wszystkim z Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta Wolin na wyspie Wolińska Kępa. To skansen archeologiczny przypominający czasy, gdy był to jeden z najpotężniejszych grodów w Europie, zamieszkanym przez Słowian i przybyszy ze Skandynawii. Po długich bojach z Mieszkiem I został przyłączony do państwa Polan w 967 roku, stając się pierwszym polskim portem nad Bałtykiem. Co roku w lecie odbywa się tu jedna z największych inscenizacji historycznych w Europie - Festiwal Słowian i Wikingów, z tysiącami uczestników i dziesiątkami tysięcy turystów. Największe atrakcje festiwalu to regaty łodzi wikingów i inscenizacja bitwy, w której udział biorą setki wojów. W skansenie odbywają się również inne imprezy, nawiązujące do słowiańskiego kalendarza.

Z Wolina na południe poruszamy się drogą lokalną, ścieżką rowerową, a następnie ścieżką szutrową wzdłuż Zalewu. To jeden z najpiękniejszych odcinków, wiodący po wałach przeciwpowodziowych przy samym Zalewie. Jakby tego było mało, jedziemy przy Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. To pierwszy w Polsce modelowy obszar praktycznego wdrażania zasad Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, powstały w 2005 roku. Jego głównym celem jest połączenie efektywnego sposobu zarządzania terenami z dobrymi praktykami rolniczymi, edukacją przyrodniczą oraz użytecznością rekreacyjną. Można tu zobaczyć dziko żyjące koniki polskie i włochate krowy Scottish Highland. Czasem drogę przebiegnie dzik, a dookoła słychać nieustanny śpiew ptaków.

W okolicy naszej trasy powstały niedawno dwie najnowsze polskie wyspy - Brysna i Śmięcka. Brysna stała się zresztą z miejsca ptasią ostoją. Stwierdzono tam już występowanie mew, rybitw, sieweczki, a nawet zagrożonego wyginięciem ostrygojada. Wyspa Śmięcka będzie uzupełniana urobkiem powstałym w wyniku pogłębiania toru wodnego przez najbliższe 30 lat. Na wyspy nie ma wstępu.

Za Czarnocinem wjeżdżamy na lokalną drogę asfaltową o znikomym ruchu, którą dojeżdżamy do Stepnicy, znanej z piaszczystej plaży i tawerny Panorama. Wyremontowany budynek z 1840 r. pełni funkcję restauracji, hotelu i ozdoby regionu.

2,5 km na południe od miasta znajduje się jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w kraju. Rezerwat przyrody „Olszanka” posiada największe w Europie zagęszczenie gniazd bielika, a także jedną z największych w Polsce populacji długosza królewskiego. Olszanka to olbrzymie, lecz silnie przekształcone przez człowieka torfowiska wysokie. Zalew Szczeciński jest idealnym środowiskiem dla bielików i jeśli wykażemy się odpowiednią dozą determinacji i cierpliwości, to zobaczenie któregoś z tych majestatycznych ptaków nie powinno być problemem.

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się w Wolinie i Goleniowie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Świnoujście). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!