• Dystans: 65.6 km
  • Suma podejść: 461 m
  • Suma zejść: 351 m

Etap ukończony.
Do punktów początkowych tego etapu najłatwiej się dostać pociągiem. Stacja Białogard jest dużym węzłem kolejowym na którym zatrzymują się zarówno regionalne pociągi relacji Szczecin – Słupsk i Kołobrzeg – Poznań oraz pociągi dalekobieżne. Z kolei ze Złocieńca możemy dostać się do Szczecina lub Szczecinka pociągami regionalnymi gdzie przesiądziemy się na inne relacje.
Na przebieg trasy składają się dwa podobnej długości etapy: wyjeżdżając z Białogardu poruszamy się lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Mijamy małe wioski, przemierzając pagórkowaty teren. Dookoła otacza nas urozmaicony krajobraz łąk, pól i lasów. W Rąbinie blisko trasy możemy zobaczyć pałac z początku XX w. , w Lipiu średniowieczny kościół z 1462 r.

Drugi etap podróży wyznacza moment w którym docieramy do końca drogi powiatowej i po około 30km od Białogardu przekraczamy drogę wojewódzką nr 152. Tutaj zaczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 r. na dawnej linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój. Po niecałych 6km docieramy do miejsca odpoczynku. Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej wjedziemy do Połczyna-Zdroju, klimatycznego miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz... browaru. Jeżeli skręcimy w prawo, czeka nas 30km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Droga rowerowa, którą jedziemy jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji w Polsce, a jej początki sięgają lat 90-tych. Asfalt trzyma się bardzo dobrze i pokonując niewielkie nachylenia możemy podziwiać roztaczające się wokół nas widoki na mocno pofalowane tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Po tych czasach pozostały budynki stacji utrzymane w podobnym stylu. W jednym z nich możemy przenocować. W mijanych rejonach możemy odnaleźć dużo agroturystyk oraz restauracji. W Cieszynie położonym nad jez. Siecino jest duża plaża oraz hotel w pałacu. Zaraz za tą miejscowością mijamy miejsce gdzie miała przechodzić "berlinka" - autostrada mająca połączyć Berlin z Królewcem. Do jej ukończenia nigdy nie doszło choć prace były zaawansowane.

Po paru kolejnych kilometrach dojeżdżamy do Złocieńca gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!

Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie