• Dystans: 54.4 km
  • Suma podejść: 180 m
  • Suma zejść: 161 m
Pobierz GPX

Etap I: Kołobrzeg - Białogard [55 km] 

Fragment Kołobrzeg-Bezpraw nie jest jeszcze zrealizowany. Reszta trasy jest wybudowania i oznakowana.

Startujemy w Kołobrzegu, przy liczącym 220 metrów molo, które szczyci się mianem najdłuższej żelbetowej konstrukcji w Polsce. Inny ciekawy kawałek betonu w okolicy to pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z Morzem, które odbyły się tu po krwawej bitwie o Kołobrzeg w 1945. W jej wyniku miasto zostało zniszczone w 95%, co jest dziś wyraźnie widoczne w zabudowie. Nie znaczy to jednak, że miastu brakuje atrakcji. Potężna bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny daje wyobrażenie o dawnej świetności. Kołobrzeg był członkiem kupieckiego związku miast bałtyckich - Hanzy, podobnie jak Toruń, Gdańsk, Lubeka czy Stargard. Dziś elementy stylu hanzeatyckiego można odnaleźć na łączącym około 30 miast Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W mieście gotyk ceglany najlepiej reprezentują trzy obiekty: wspomniana katedra, kupiecka kamienica Schliffenów przy ul. Gierczak (znana także jako najstarszy dom w Kołobrzegu) oraz Baszta Lontowa z resztką muru obronnego z XIV wieku. Warte zobaczenia są również pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej, neogotycki ratusz i wieża ciśnień, mieszcząca oryginalną restaurację i minibrowar. Nieopodal odbudowanej po wojnie latarni morskiej jest park zdrojowy, który niezbicie dowodzi, że miasto posiada status uzdrowiska. Kuracjusze przybywają tu leczyć m.in. drogi oddechowe.

Kołobrzeg jest również węzłem szlaków rowerowych - ze Starym Szlakiem Kolejowym krzyżują się tu europejskie trasy EV10 i EV13, znane jako Szlak Wokół Bałtyku i Szlak Żelaznej Kurtyny. Zachodniopomorski odcinek obu tras nazywa się Velo Baltica, liczy 245 km, a jeden z jego najciekawszych fragmentów biegnie między Kołobrzegiem a Mielnem, skąd również można zacząć Stary Kolejowy Szlak.

Trasa biegnąca głównie drogami rowerowymi prowadzi do Zieleniewa. Zaczyna się tu droga rowerowa po dawnym torowisku kolejowym i zaczynamy rozumieć, skąd wzięła się nazwa szlaku. W Zieleniewie młodsi cykliści mogą docenić Park Rozrywki “Dziki Zachód”. Asfaltowym odcinkiem dojedziemy przez Gościno do Karlina. W Gościnie można skorzystać z gościny przywróconego do świetności i zmienionego w hotel folwarku. Natomiast przed kolejnym miejscem odpoczynku w Lubiechowie warto skręcić w lewo, by nacieszyć oczy podniesionym z ruin neoklasycystycznym pałacem. Stąd już tylko rzut beretem do Karlina, którego ozdobą jest most kolejowy nad Radwią. Skomplikowany obiekt inżynieryjny wybudowano w 1859 roku, a ceremonię otwarcia zaszczycił sam Wilhelm I, późniejszy cesarz niemiecki.

W Karlinie zbieg rzek Parsęta i Radew tworzy wyspę biskupią, na której prowadzone są obecnie prace renowacyjne. Są tam zlokalizowane przyziemia zamku biskupów kamieńskich oraz Dworek Fryderyka Wilhelma, który stanie się wkrótce hotelem i - miejmy nadzieję - będzie dostępny dla zwiedzających wraz z całą wyspą.

Budowa drogi z Karlina do Białogardu powinna zakończyć się w 2023 roku. Droga wojewódzka nr 163 na tym odcinku nie jest przyjazna rowerzystom. Można jednakże przejechać sympatyczną, choć dłuższą trasą alternatywną - szutrową drogą leśną, a następnie mało uczęszczaną drogą asfaltową. Zobaczymy dzięki temu niedokończoną, niemiecką elektrownię wodną na rzece Parsęcie. Miała to być druga podwodna elektrownia wodna na świecie - pierwsza znajdowała się w pobliskim Rościnie, ale została zlikwidowana w wyniku modernizacji w XXI wieku.

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się w Kołobrzegu, Karlinie i Białogardzie (na linii komunikacyjnej Kołobrzeg- Szczecinek). Podróżującym do stacji Kołobrzeg z nietypowymi rowerami (na przykład cargo, tandem, przyczepka z dzieckiem) lub ciężkimi rowerami z sakwami, biorąc pod uwagę bezproblemowe opuszczenie stacji rekomendujemy wysiąść z pociągu na stacji Kołobrzeg Stadion. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Park Linowy

Kołobrzeg
Ikona

Buk pospolity

Kołobrzeg
Ikona

Korkowiec amurski

Kołobrzeg
Ikona

Dom Schliffenów

Kołobrzeg
MPR Ikona

Camping Baltic

Kołobrzeg
Ikona

Cmentarz wojenny

Kołobrzeg
MPR Ikona

Homanit Arena

Karlino
Ikona

Spichlerz

Karlino
Ikona

Stare miasto

Karlino
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!