• Dystans: 46.7 km
  • Suma podejść: 81 m
  • Suma zejść: 80 m
Pobierz GPX

Etap II: Modrzewie (Goleniów) - Wolin [48 km]

Szlak prowadzi dalej drogami lokalnymi oraz drogą rowerową w kierunku Stepnicy. Za miejscowością Kąty zjeżdżamy na leśną drogę szutrową i dojeżdżamy do Stepnicy, znanej z wielkiej plaży z piaskiem sprowadzonym ze Świnoujścia. Ostatni odcinek przed miastem pokonujemy po dawnej trasie kolei gryfickiej. Stepnica uzyskała prawa miejskie raptem w 2014 roku, ale to osada rybacka założona już w XIII wieku. Możemy tu zjeść w jednym z bardziej charakterystycznych budynków nad Zalewem Szczecińskim - Tawernie Panorama. Budynek "Standhalle Sak" wybudowano w 1840 r. i szybko stał się celem wypadów mieszkańców Szczecina i okolic. Konstrukcja restauracji jest drewniana, z oryginalnymi dekoracjami, co stanowi unikat na Pomorzu Zachodnim. Wnętrze utrzymane jest w stylu marynistycznym, budynek pełni też funkcję hotelu.

2,5 km na południe od miasta znajduje się jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Rezerwat przyrody „Olszanka”, to miejsce największego w Polsce i Europie zagęszczenia gniazd bielika, a także stanowisko bardzo rzadkiej, wieloletniej paproci - długosza królewskiego. Olszanka to olbrzymie, lecz silnie przekształcone przez człowieka torfowiska wysokie. Miały tam miejsce melioracje, nasadzenia sosny, a następnie wycinki. W 1989 r. ponad 300 ha torfowiska strawił wielki pożar, co paradoksalnie przyczyniło się do jego uratowania. W 1998 powstał rezerwat, a tak ukształtowany krajobraz okazał się idealny dla naszego narodowego ptaka, który ma stąd blisko do wspaniałej “stołówki” jaką jest Zalew Szczeciński.  

Do Czarnocina jedziemy lokalną drogą asfaltową o znikomym ruchu, mijając po drodze rezerwat “Białodrzew Kopicki”. W Czarnocinie wjeżdżamy na szutrową trasę rowerową. To jeden z najpiękniejszych odcinków trasy, wiodący po wałach przeciwpowodziowych przy samym Zalewie. Jakby tego było mało, jedziemy po Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. To modelowy obszar praktycznego wdrażania zasad Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, powstały w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Wybrzeża. Na 4000 hektarów łąk i pastwisk można zobaczyć dziko żyjące koniki polskie i włochate krowy Scottish Highland. Zdarza się, że potężne parzystokopytne spotkamy bezpośrednio na ścieżce. Do jesieni przy Parku ma stanąć wiata z MOR-em. Od Zagórza znowu poruszamy się lokalną drogą asfaltową i dojeżdżamy do Wolina.

Oznakowanie szlaku: na całym odcinku. 

Transport: stacje kolejowa Wolinie obsługuje regionalne i dalekobieżne połączenia kolejowe z kierunku Szczecina oraz Świnoujścia. Stacja  Goleniów obsługuje połączenia z kierunku Szczecina, Kołobrzegu, Koszalina, Kamienia Pomorskiego i Świnoujścia. W wakacyjnym rozkładzie jazdy na odcinku Szczecin Główny - Goleniów - Wolin - Świnoujście zostaną uruchomione pociągi Polregio przewożące 30 rowerów (inne składy na tej trasie przewożą zazwyczaj 7 rowerów).

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się w Goleniowie i Wolinie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Świnoujście). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!