• Dystans: 37.5 km
  • Suma podejść: 164 m
  • Suma zejść: 168 m
Pobierz GPX

Etap III: Wolin - Świnoujście/Ahlbeck [40 km]

Z Wolina nad morze dojedziemy oznakowaną i ukończoną trasą rowerową. Część odcinków to osobne asfaltowe drogi rowerowe, kilka odcinków zostało wykonanych z płyt betonowych, a odcinek leśny ma nawierzchnię z kruszywa. Wyjazd z Międzyzdrojów to 2,5 km widokowej drogi rowerowej z kruszywa. Następnie do Świnoujścia jedziemy starym szlakiem R-10 głównie po leśnych gruntowych i szutrowych drogach.

Oznakowanie szlaku: umieszczono na odcinku Wolin - Międzyzdroje. Odcinek na terenie Świnoujścia nie został jeszcze oznakowany.

Aż trudno uwierzyć, jak potężnym miastem był niegdyś Wolin. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie miasta pochodzą z epoki kamienia, a szczyt potęgi stolicy państwa Wolinian miał miejsce około X wieku, gdy wojował z nim Mieszko I. Według niektórych źródeł Wolin był wówczas jednym z największych miast Europy, z dwukrotnie większą liczbą mieszkańców niż Poznań czy Gniezno. Ostatecznie jednak w 967 roku został włączony do państwa Polan i stał się pierwszym polskim portem nad Bałtykiem. O chwale najwspanialszego miasta Słowian przypomina skansen archeologiczny Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta Wolin na wyspie Wolińska Kępa. Co roku w wakacje odbywa się tu wielki Festiwal Słowian i Wikingów z tysiącami uczestników i dziesiątkami tysięcy turystów.

Krajobraz za Wolinem robi się pagórkowaty i aż prosi się, by wspiąć na któreś ze wzniesień. Fantastyczna panorama Zalewu rozciąga się z XII-wiecznego grodziska w Lubinie (wstęp płatny) Jeżeli z jakiegoś powodu taras jest zamknięty, to można podjechać pod wzgórze Zielonka, skąd rozciąga się równie malownicza i bezpłatna, choć nieco zasłonięta drzewami, panorama wstecznej delty Świny. Niestety, rowery trzeba zostawić pod prowadzącymi na górę schodami.

Wzgórze znajduje się już na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, podobnie jak Jezioro Turkusowe w sąsiedniej Wapnicy. Powstało w dawnym wyrobisku kredy, stąd jego nietypowy kolor.

Z Wapnicy jest już dosłownie krok (czyli 6 km) do Międzyzdrojów. Trasa prowadzi głównie nowiutką drogą rowerową, a po drodze mijamy mini muzeum - Poligon Broni V-3. Cudowna broń Hitlera była najdłuższym działem drugiej wojny światowej. Jego lufa miała aż 130 m długości, ważyła 76 ton, obsługiwało je 157 żołnierzy, a nazywane było pieszczotliwie “stonogą”. W kierunku Świnoujścia mamy jeden z najpiękniejszych szlaków Pomorza Zachodniego – 2,5 km trasy na skraju wydmy, z widokiem na plażę i Bałtyk. Przy wjeździe i zjeździe na ten odcinek jest piaszczyście - należy przepchać rowery kilka metrów. Potem jeszcze kilka kilometrów lasem i jesteśmy w Świnoujściu.

Transport: stacje kolejowe w Wolinie, Międzyzdrojach i Świnoujściu obsługują regionalne i dalekobieżne połączenia kolejowe z kierunku Szczecina oraz Świnoujścia. Ponadto w lewobrzeżnej części Świnoujścia znajduje się stacja Deutsche Bahn obsługująca połączenia z Niemiec. Ze Świnoujścia pływają promy do Ystad, Trelleborga i na Bornholm. Latem w weekendy pomiędzy Szczecinem a Świnoujściem pływają   statki przewożące rowery 
W wakacyjnym rozkładzie jazdy na odcinku Szczecin Główny - Goleniów - Wolin - Świnoujście zostaną uruchomione pociągi Polregio przewożące 30 rowerów (inne składy na tej trasie przewożą zazwyczaj 7 rowerów). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Dwór

Wolin
MPR Ikona

Marina Wolin

Wolin
MPR Ikona

Marina Sułomino

Sułomino
MPR Ikona

Morski Klif

Międzyzdroje
MPR Ikona

Rezydencja 5 Dębów

Międzyzdroje
Ikona

Ratusz w Świnoujściu

Świnoujście
MPR Ikona

Stawa Apart Hostel

Świnoujście
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!