• Dystans: 43.7 km
  • Suma podejść: 58 m
  • Suma zejść: 77 m
Pobierz GPX

Etap I: Szczecin - Modrzewie (Goleniów) [40 km]

Z centrum Szczecina wyjeżdżamy widokową drogą rowerową Trasy Zamkowej (wjazd znajduje się na dole blisko nabrzeża). Następnie trasa prowadzi na prawobrzeżną część miasta do dzielnicy Dąbie. Następnie wjeżdżamy na nową szutrową trasę rowerową  wzdłuż linii brzegowej, po lewej stronie cały czas widzimy jezioro Dąbie. Po drodze czekają na nas miejsca odpoczynku nad wodą, takie jak Zakątek Chełszcząca, czy Przylądek Czterech Szkieletów położony nad zatoką Szkieletów. Nie ma tam na szczęście żadnych kościotrupów - nazwa została nadana żartobliwie przez szczecińskich wodniaków. Za to tuż przed Lubczyną w szuwarach stoi wrak statku, do którego prowadzi wąziutka ścieżka wśród trzcin. Port jachtowy i plaża w Lubczynie to dobre miejsce na krótki odpoczynek. Dalej trasa meandruje wzdłuż brzegów jeziora, otwierając co chwilę inne widoki. Po dojechaniu do rzeki Iny możemy odbić na zachód do dzikiej plaży. Miejsce zawdzięcza swą popularność niezwykłemu widokowi na betonowiec. Niedaleko ujścia Iny z wody wystaje wrak jednego z żelbetowych statków zbudowanych w Darłówku przez Niemców, zbombardowany w Szczecinie w 1945. Po wojnie został odholowany do Inoujścia i zatopiony. Na przełomie lat 70/80 miał nawet służyć jako kąpielisko w Dąbiu, ale pomysł nie wypalił i osadzono go ponownie na mieliźnie w pobliżu Inoujścia. Organizowane są na nim czasem koncerty, podczas których publiczność znajduje się na łodziach wokół wraku.

Transport: duże węzły kolejowe to Szczecin Główny oraz Szczecin Dąbie – tutaj zatrzymują się pociągi regionalne oraz dalekobieżne. Kolejną większą stacją jest Goleniów obsługujący połączenia z kierunku Szczecina, Kołobrzegu, Koszalina, Kamienia Pomorskiego i Świnoujścia. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl Na terenie Szczecina rower można przewozić bezpłatnie w komunikacji miejskiej. Dzięki temu możemy np. z centrum dojechać do dzielnic Dąbie albo Zdroje. Najwygodniej rower przewozi się tramwajem. Pod Goleniowem znajduje się port lotniczy.

 

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Brama Królewska

Szczecin
Ikona

Kino Zamek

Szczecin
Ikona

Opera na Zamku

Szczecin
MPR Ikona

Hotel JF Duet

Goleniów
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!