• Dystans: 51.3 km
  • Suma podejść: 294 m
  • Suma zejść: 203 m
Pobierz GPX

Etap IIA: Stargard - Ińsko [51 km]

Wyjazd ze Stargardu nie został jeszcze wykonany, możliwy jest objazd drogą gruntową do Ulikowa. Pomiędzy Marianowem a Ińskiem zostanie wybudowana droga rowerowa na nasypie kolejki wąskotorowej. Objazd jest możliwy mało uczęszczaną drogą powiatową przez Wiechowo i Kępno.

Ze Stargardu jedziemy lekko pofałdowanym, rolniczym terenem w stronę Ińska. Niemal każda wioska może pochwalić się zabytkowym kościołem: Ulikowo, Pęzino, Czarnkowo, Marianowo, Wiechowo, Kępno.

Na szczególną uwagę zasługuje Zespół klasztorny w Marianowie, czyli dawny dom zakonny cysterek, przekształcony następnie w dom pobytu dla szlachcianek. W przytułku tym przebywała przez ok. 15 lat Sydonia von Borck - pomorska piękność, a jak chcieli jej współcześni - również czarownica i przyczyna upadku rodu Gryfitów. Po zerwaniu zaręczyn przez księcia Ernesta Ludwika przepowiedziała, że nie minie pół wieku, a cały ród zejdzie bezpotomnie z tego świata. W Marianowie Sydonia przysporzyła sobie wielu wrogów, w końcu oskarżono o czary i rzucenie klątwy na Gryfitów. W 1620 niedoszła księżna została ścięta i spalona na stosie. Rzekoma klątwa się wypełniła- nie minęło 50 lat, a w 1637 roku zmarł bezpotomnie Bogusław XIV - ostatni Gryfita.

Leżąca 10 km od Stargardu niewielka wieś Pęzino ma innego jednego asa w rękawie. Znajduje się tu mało znany, a jeden z najpiękniejszych zamków zakonno-rycerskich na całym Pomorzu. Zbudowany przez joannitów na przełomie XIV i XV w. zamek po wojnie stał się własnością PGR-u i mógł go czekać taki sam los, jak dziesiątki innych pałaców i zamków Pomorza, ale szczęśliwie został uratowany i od ćwierć wieku pełni funkcję hotelową, jest miejscem organizacji imprez i konferencji. Co ciekawe, twierdza z każdej strony reprezentuje inny styl - gotycki, neogotycki i renesansowy. W chwili pisania tekstu zamek pozostaje nieczynny po pandemii covid-19.

W Dobrzanach (po wybudowaniu ścieżki starym nasypem kolejowym - w Kozach) łączymy się z główną Trasą Pojezierzy Zachodnich. Nastawieni bardziej przygodowo rowerzyści mogą wybrać zamiast głównego szlaku „Wstęgą Ińską”, czyli drogę wijącą się niczym wąż przez Iński Park Krajobrazowy. Na odcinku niecałych 10 kilometrów naliczono aż 55 zakrętów! Wąska, najczęściej betonowa dróżka wije się pomiędzy wzgórzami i jeziorami w otoczeniu wiekowych buków. W połowie wstęgi, na rozległej polanie znajduje się osada leśna Okole z fermą danieli.

W parku krajobrazowym występują m.in. bieliki, orliki krzykliwe, błotniaki stawowe i kanie. W czystych jeziorach żyją sieje i sielawy. Spotkać można nawet bardzo rzadkie żółwie błotne, dlatego lepiej patrzeć pod koła!

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się w Stargardzie (przy trasie) oraz w pobliżu trasy w Gogolewie i Trąbkach (na linii komunikacyjnej Szczecin/Stargard - Koszalin). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!