• Dystans: 34.9 km
  • Suma podejść: 92 m
  • Suma zejść: 95 m
Pobierz GPX

Etap III: Kołobrzeg - Mielno [36 km]

W Kołobrzegu zaczyna się chyba najbardziej spektakularny odcinek trasy. Nim jednak na nią wrócimy, warto zatrzymać się w jednym z najstarszych miast w Polsce. Sęk w tym, że wiele po tej starości nie zostało, jako że 90% budynków zostało zniszczone w czasie wojny. Bitwa o Kołobrzeg była jedną z najbardziej zaciętych na Pomorzu, nic więc dziwnego, że dziś możemy zwiedzać obiekty związane z militariami, takie jak Muzeum Oręża Polskiego, Reduta Bagienna oraz Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion. Jest tu również latarnia morska, zbudowana po wojnie na miejscu zniszczonej poprzedniczki. Ocalała lub odbudowana zabudowa, na czele z bazyliką konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny daje wyobrażenie o dawnej świetności. W końcu przez kilkaset lat Kołobrzeg był członkiem Hanzy, podobnie jak Toruń, Gdańsk, Lubeka czy Ryga. Warty zobaczenia jest również neogotycki ratusz i wieża ciśnień, mieszcząca oryginalną restaurację i minibrowar.

To dobre miejsce by zastanowić się, czy nie chcemy odbić na Stary Kolejowy Szlak (oznaczony numerem 15), którym możemy dojechać na południe regionu.

Kołobrzeg jest dziś uzdrowiskiem, w którego okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Dlatego warto znów odetchnąć pełną piersią i ruszyć dalej trasą wzdłuż plaż. W sezonie dzielić ją będziemy z kuracjuszami, których będzie jednak coraz mniej wraz z oddalaniem się od miasta. Ścieżka z kostki betonowej, czasem w formie kładek, biegnie bezpośrednio nad plażą i wydmami. Po prawej mamy z kolei tereny podmokłe - to użytek ekologiczny o mało pociągającej nazwie “Ekopark Wschodni”. Wyglądają lepiej, niż wskazuje na to nazwa, a przede wszystkim są ostoją ptaków takich jak perkoz rdzawoszyi, bąk, kormoran, brodziec czy czapla. Za Ekoparkiem, a przed lotniskiem Kołobrzeg-Bagicz polecamy odbić 4km w stronę lądu, by zobaczyć Bolesława, znanego do niedawna jako najstarszy dąb w Polsce. Niestety, drzewo zostało powalone przez wichurę w 2016 i leży obecnie na ziemi, z wolna rozkładając swoje 800 lat historii. Na szczęście tuż obok wciąż trwa na posterunku jego młodszy kolega dąb Warcisław (czyż to nie piękne imię dla chłopca?), który liczy sobie ok. 640 lat. Polecamy wrócić tą samą drogą nad morze, bo odcinek wzdłuż lotniska jest naprawdę urokliwy. Samo lotnisko od paru lat gości jedną z największych i najstarszych imprez muzyki elektronicznej w kraju - Sunrise festival.

Jadąc dalej mijamy latarnię morską w Gąskach, a rybackie klimaty poczujemy również we wpisanej w całości do rejestru zabytków wiosce Chłopy. Ochroną objęto zachowany tradycyjny układ rybackiej osady wraz z domami szachulcowymi z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Jeszcze większą atrakcją są kutry “wylegujące się” na plaży. Takie obrazki są coraz rzadsze nad Bałtykiem i warto je chwytać, póki zupełnie nie zniknęły.

Transport: stacja kolejowa PKP znajduje się w Kołobrzegu (dojazd z kierunku Szczecina, Koszalina, Szczecinka) oraz przy trasie wzdłuż linii kolejowej Kołobrzeg - Koszalin. Podróżującym do stacji Kołobrzeg z nietypowymi rowerami (na przykład cargo, tandem, przyczepka z dzieckiem) lub ciężkimi rowerami z sakwami, biorąc pod uwagę bezproblemowe opuszczenie stacji rekomendujemy wysiąść z pociągu na stacji Kołobrzeg Stadion. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!