• Dystans: 60.2 km
  • Suma podejść: 154 m
  • Suma zejść: 151 m
Pobierz GPX

Etap II: Dziwnówek - Kołobrzeg [61 km] 

Trasa jest w całości oznakowana i przebiega głównie po wydzielonych drogach rowerowych, szutrowych drogach leśnych, a z rzadka po drogach lokalnych.

Dziwnówek nie wydaje się szczególnie dziwny, podobnie jak cieśnina Dziwna, dzięki której Wolin jest wyspą. 

Za Łukęcinem jadąc leśną drogą miniemy po lewej stronie największy hotel w Polsce. Gigantycznego budynku nie zobaczymy zza drzew, ale widać go wyraźnie z wielu punktów wybrzeża. Tuż obok znajduje się jednak inna, nieformalna atrakcja - dom letniskowy konkubiny Hitlera, Ewy Braun. Drewniany domek został wybudowany w latach 30. XX wieku. Wiadomo, że bywał tu m.in. Hermann Göring, gdy wizytował położoną w Dziwnowie bazę hydroplanów. Obecnie budynek jest opuszczony i zdewastowany, ale nie przeszkadza to amatorom nietypowych miejsc.

Znany z ruin kościoła na skarpie Trzęsacz to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc nad Bałtykiem. Gdy na przełomie XIV i XV wieku budowano świątynię, leżała ona 2 km od brzegu morza. Dziś została z niej tylko jedna ściana. Gdyby nie zabezpieczenie skarpy, nie moglibyśmy oglądać już nawet tego. Fani pociągów docenią wyjątkową atrakcję - Nadmorską Kolej Wąskotorową, która startuje codziennie (od 1 maja do końca września) o 8.40 z Gryfic, następnie zatrzymuje się w Trzęsaczu, skąd kursuje wahadłowo do Pogorzelicy (co 1.5h). Co najlepsze, można nią przewozić rowery. Dzięki temu trikowi oszczędzimy niecałe 10 km jazdy, choć ominiemy wtedy park miniatur latarni morskich w Niechorzu. Życie jest sztuką podejmowania decyzji, czasem dramatycznie trudnych. Na szczęście i na to jest sposób - można zrobić przerwę na jednej ze stacji i kontynuować podróż kolejnym kursem.

Z okien pociągu można dostrzec m.in. magiczny labirynt w polu kukurydzy (czynny w sezonie). Gdyby chcieć dojechać tam rowerem należałoby odbić ponad kilometr.

Mrzeżyno to sympatyczna miejscowość z pięknymi plażami, ale z perspektywy rowerzysty warto tu stanąć z innego powodu. Kilka kilometrów przed miastem, w Modelowym Miejscu Odpoczynku Rowerzystów możemy przenieść się do przyszłości. Przywykliśmy już do MOR-ów na polskich szlakach, ale póki co rzadko można w nich spotkać ładowarki USB czy tym bardziej gniazdka do ładowania e-bike’ów. Wszystko zasilane z paneli fotowoltaicznych na dachu. Może dlatego prąd działa tylko od maja do września? Sieć Wi-Fi przyda się z kolei obcokrajowcom, dla których polski etap tras Eurovelo 10 lub 13 jest ledwie kilkudniowym epizodem. Warto pamiętać, że EV13, czyli Szlak Żelaznej Kurtyny, przebiega przez aż 20 państw i liczy 9,950 km, łącząc Morze Barentsa z Morzem Czarnym. Co więcej, w Mrzeżynie są też boksy rowerowe, do których zmieści się jednoślad wraz z sakwami, a jego właściciel będzie mógł spokojnie iść na plażę.

Stąd aż do Kołobrzegu dojedziemy utwardzoną drogą rowerową biegnącą wzdłuż drogi i samodzielnie w lesie, z ładnym odcinkiem po kilkusetmetrowej kładce nad wydmami w Dźwirzynie.

Transport: stacja kolejowa PKP znajduje się w Kołobrzegu (dojazd z kierunku Szczecina, Koszalina, Szczecinka) oraz przy trasie w Glowaczewie i Starym Borku (na linii komunikacyjnej Kołobrzeg - Szczecin). Podróżującym do stacji Kołobrzeg z nietypowymi rowerami (na przykład cargo, tandem, przyczepka z dzieckiem) lub ciężkimi rowerami z sakwami, biorąc pod uwagę bezproblemowe opuszczenie stacji rekomendujemy wysiąść z pociągu na stacji Kołobrzeg Stadion. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl  Ponadto istnieje możliwość dojazdu na trasę Nadmorską Koleją Wąskotorową, która zatrzymuje się m.in. w Rewalu czy Pogorzelicy. Składy są wyposażone w wagon do przewozu rowerów a swoje kursy zaczynają codziennie rano z Gryfic, gdzie można dojechać pociągami POLREGIO ze Szczecina oraz z Kołobrzegu.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Brzeg Klifowy

Trzęsacz
Ikona

Park dworski

Trzęsacz
Ikona

Pałac

Trzęsacz
Ikona

Lipa drobnolistna

Trzęsacz
Ikona

Ruiny kościoła

Trzęsacz
Ikona

Motylarnia

Niechorze
Ikona

Port Mrzeżyno

Mrzeżyno
Ikona

Port Dźwirzyno

Dźwirzyno
MPR Ikona

Camping Baltic

Kołobrzeg
Ikona

Reduta Solna

Kołobrzeg
Ikona

Elewatory portowe

Kołobrzeg
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!