• Dystans: 35.3 km
  • Suma podejść: 58 m
  • Suma zejść: 77 m
Pobierz GPX

Etap 1: Szczecin - Modrzewie (Goleniów) [40 km]

Nowa 22-kilometrowa trasa rowerowa Szczecin Dąbie – Czarna Łąka – Lubczyna – Modrzewie będzie przebiegała po wałach przeciwpowodziowych i ma zostać ukończona w kwietniu 2023 r. Część jest już wykonana i oznakowana (14 km), ale trasa nie została formalnie oddana do użytku. Trzeba jeszcze przygotować nowy fragment (8 km) i wykonać poprawki na istniejącym już szlaku. Na razie korzystamy więc z objazdu. W Lubczynie jedziemy drogą rowerową biegnącą w stronę Goleniowa. Następnie różnymi drogami przez Domastryjewo docieramy do Modrzewi.

Porada: jeśli chcesz uniknąć jazdy z samochodami po ruchliwych drogach możesz skorzystać z infrastruktury etapu 7 i przejechać po wydzielonej drodze dla rowerów do Trzebieży. Pomiędzy Trzebieżą a Kopicami (na północ od Stepnicy) działa przeprawa turystów i rowerzystów. Przeprawa działa na życzenie i jest możliwa tylko po wcześniejszym umówieniu się na konkretny termin i godzinę. Innym sposobem na ominięcie dróg o dużym natężeniu ruchu jest przejazd pociągiem pomiędzy Szczecinem a Goleniowem.

Z centrum Szczecina wyjeżdżamy widokową drogą rowerową Trasy Zamkowej (wjazd znajduje się na dole blisko nabrzeża). Następnie trasa prowadzi na prawobrzeżną część miasta do dzielnicy Dąbie. Objazd nieukończonej jeszcze drogi rowerowej po wałach wzdłuż jeziora Dąbie prowadzi drogą do Pucic i Czarnej Łąki. Do miejscowości Czarna Łąka ruch samochodowy jest niestety znaczny, zmniejsza się od Czarnej Łąki i pozostaje niewielki do Lubczyny. Po zakończeniu prac budowlanych jazda wzdłuż linii brzegowej będzie na pewno bardziej urozmaicona pod względem widokowym - po lewej stronie cały czas widzimy jezioro Dąbie. Po drodze już teraz czekają na nas miejsca odpoczynku nad wodą, takie jak Zakątek Chełszcząca, czy Przylądek Czterech Szkieletów położony nad zatoką Szkieletów. Nie ma tam na szczęście żadnych kościotrupów - nazwa została nadana żartobliwie przez szczecińskich wodniaków. Za to tuż przed Lubczyną w szuwarach stoi wrak statku, do którego prowadzi wąziutka ścieżka wśród trzcin. Port jachtowy i plaża w Lubczynie to dobre miejsce na krótki odpoczynek. Dalej szlak odbija w prawo, ścieżką rowerową wzdłuż drogi w kierunku Goleniowa. Niedługo możliwa będzie jazda wzdłuż brzegów jeziora Dąbie. Przed laty budowano tu już trasę rowerową. Nowy szlak jest tu jeszcze niegotowy, mocno zarośnięty a miejscami piaszczysty. Trasa meandruje wzdłuż brzegów jeziora, otwierając co chwilę inne widoki. Trzymając się brzegu jeziora dojedziemy do plaży z prowizorycznymi stołami. Miejsce zawdzięcza swą popularność niezwykłemu widokowi na betonowiec. Niedaleko ujścia Iny z wody wystaje wrak jednego z żelbetowych statków zbudowanych w Darłówku przez Niemców, zbombardowany w Szczecinie w 1945. Po wojnie został odholowany do Inoujścia i zatopiony. Na przełomie lat 70/80 miał nawet służyć jako kąpielisko w Dąbiu, ale pomysł nie wypalił i osadzono go ponownie na mieliźnie w pobliżu Inoujścia. Organizowane są na nim czasem koncerty, podczas których publiczność znajduje się na łodziach wokół wraku.

Z plaży przy betonowcu wracamy na trasę jadąc wzdłuż Iny oznakowanym i oddanym już do użytku odcinkiem do Modrzewi, gdzie nasz objazd (który w 2023 będzie już gotową drogą rowerową) łączy się z regularną trasą.

Transport: duże węzły kolejowe to Szczecin Główny oraz Szczecin Dąbie – tutaj zatrzymują się pociągi regionalne oraz dalekobieżne. Kolejną większą stacją jest Goleniów obsługujący połączenia z kierunku Szczecina, Kołobrzegu, Koszalina, Kamienia Pomorskiego i Świnoujścia. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl Na terenie Szczecina rower można przewozić bezpłatnie w komunikacji miejskiej. Dzięki temu możemy np. z centrum dojechać do dzielnic Dąbie albo Zdroje. Najwygodniej rower przewozi się tramwajem. Pod Goleniowem znajduje się port lotniczy.

 

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!