• Dystans: 44.4 km
  • Suma podejść: 337 m
  • Suma zejść: 327 m
Pobierz GPX

Etap IV: Ińsko - Drawsko Pomorskie - Złocieniec [45 km]

Z Ińska jedziemy ścieżką rowerową, a następnie drogami lokalnymi przechodzącymi w trudno przejezdną nawierzchnię gruntową między Brzeźniakiem a Kumkami. To wyjątkowo atrakcyjny krajobraz, lekko pofałdowany, z częstymi otwarciami na pola i łąki między zwartymi kompleksami leśnymi. Mało tu zabudowań, a te, które są, bywają czasem opuszczone. Amatorzy eksploracji takich miejsc powinni zboczyć z trasy do Brzeźnicy, wymarłej wsi z opuszczonym, lecz dobrze zachowanym kościółkiem z XVII/XVIII wieku. Jadąc takim objazdem zobaczymy też imponujący spichlerz z początku XX w. projektu światowej sławy architekta Waltera Gropiusa, również opuszczony. Jest to jedyny obiekt zachowany z całego kompleksu zabudowań folwarcznych w Jankowie.

Drawsko Pomorskie słynie przede wszystkim z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, znanego szerzej jako największy poligon w Europie. Znajduje się on na południowy zachód od miasta i zajmuje obszar 40 tys. ha, zajmując ⅓ obszaru gminy. Szkolą się tu wojska wszystkich krajów NATO, a obozowiska na jego terenie mogą pomieścić jednorazowo 3000 żołnierzy. Nie samą armią jednak Drawsko żyje. PARK - Drawski Festiwal Teatrów Ulicznych to jedno z największych wydarzeń teatralnych w regionie. Przez jeden weekend lata w parku Chopina odbywa się kilkanaście plenerowych przedstawień.

Miasto i poligon wzięły oczywiście nazwę od Drawy, bezapelacyjnie jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce. Wyznaczono na niej szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły, który w młodości kilkakrotnie nią spływał, zatrzymując się na odpoczynek w Drawsku Pomorskim. Nasz kolejny przystanek - Złocieniec - również leży nad rzeką. Gdyby jechać w przeciwnym kierunku i wykazać się sporą dozą samozaparcia, to można załadować rower na kajak i przepłynąć ten odcinek, uprawiając tym samym bikerafting. Byłoby to jednak kłopotliwe ze względu na zwalone drzewa. Dużo prościej po prostu oddać rower firmie, która przewozi kajaki. Gorąco polecamy takie urozmaicenie wycieczki!

W Złocieńcu można odetchnąć w Parku Żubra, który nie ma wprawdzie nic wspólnego z królem polskich lasów, ale za to można tam zobaczyć monumentalną Aleję Grabową, która tworzy tunel z połączonych gałęzi drzew. Rosną tutaj 83 graby, których wiek szacowany jest na około 200 lat. Ciekawostką z zupełnie innej beczki jest… smok. Okazuje się, że nie tylko w Krakowie mają ziejącego ogniem smoka. Ten ze Złocieńca jest nawet lepszy, bo potrafi machać skrzydłami. Jędrzejowego smoka możecie spotkać na prywatnej posesji, przed domem przy ul. Śląskiej 40.  Do Złocieńca polecamy przyjechać wiosną, gdy odbywa się tu festiwal podróżniczy “16 Południk”, gdzie spotyka się wiele bratnich, rowerowych dusz.

Odcinki Ińsko - Wiewiecko oraz Drawsko - Zarańsko zostały oznakowane i oddane do użytku. Odcinek Wiewiecko - Drawsko będzie ukończony w późniejszym czasie, jednakże tylko jego fragment jest trudno przejezdny (leśne drogi gruntowe Brzeźniak - Kumki). Polecamy objazd drogami asfaltowymi przez Poligon Drawski - za Storkowem należy się kierować na miejscowości Studnica, Ziemsko i Oleszno.

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się Złocieńcu, Drawsku Pomorskim i Wiewiecku (na linii komunikacyjnej Szczecin - Szczecinek) oraz w pobliżu trasy w Chociwlu (na linii komunikacyjnej Szczecin - Koszalin). Połączenia obsługuje POLREGIO. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!