• Dystans: 54.2 km
  • Suma podejść: 376 m
  • Suma zejść: 376 m
Pobierz GPX

 

Etap VI: Szczecinek - Biały Bór - Miastko [79 km]

Pomiędzy Szczecinkiem a Miastkiem trasa jest przejezdna.

Odcinek przebiega przez Pojezierze Szczecineckie, już piąte na naszej trasie. W Szczecinku wypada zatrzymać się przy siedzibie Książąt Pomorskich. Choć może z wyglądu nie przypomina zamku, to najstarsze skrzydło pochodzi z XV wieku. Po renowacji budowla pełni rolę centrum konferencyjnego, ale można spróbować kuchni w zamkowej restauracji czy też obejrzeć ją z intrygującego, piętrowego i kolistego pomostu. Przybijają tu tramwaje wodne, a gdyby ktoś chciał oderwać się na chwilę od pedałów, to tuż obok jest najdłuższy w Europie wyciąg nart wodnych.

Wyjeżdżając ze Szczecinka drogą lokalną miniemy umocnienia Wału Pomorskiego, na czele z B-Werk - to jeden z największych bunkrów całego systemu umocnień. Jadąc dalej możemy zboczyć kilka kilometrów, by zobaczyć Rezerwat “Bagno Kusowo” - najlepiej zachowane torfowisko kopułowe w Polsce. Porośnięte borem bagiennym i mszarami torfowcowymi bagno można oglądać z bardzo bliska dzięki drewnianym kładkom.

Ostatnie zachodniopomorskie miasto na szlaku to “mała Ukraina”, czyli Biały Bór, również otoczony umocnieniami Wału Pomorskiego. Ukraińcy zostali tu przesiedleni w ramach akcji Wisła z południa Polski. Niemal całkowicie zniszczone w czasie wojny miasteczko przeszło całkowitą wymianę ludności, a ukraińskojęzyczna była ⅓ nowych osadników. Podobnie było w okolicznych wsiach. Nie dziwi więc, że Biały Bór stał się ośrodkiem ukraińskiej kultury, a tożsamość kulturowa przetrwała komunizm. Dziś działa tu zespół szkół z ukraińskim językiem nauczania, a przed wejściem stoi pomnik Tarasa Szewczenki. Jednak najciekawszą atrakcją miasta jest cerkiew grekokatolicka według projektu Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Bryła i wnętrze cerkwi w niczym nie przypominają tradycyjnej świątyni, choć jednocześnie przestrzegają kanonu. Artysta zaplanował budynek jak obraz - dzieło swojego życia. Takie właśnie wrażenie - przebywania we wnętrzu dzieła sztuki - mają odwiedzający cerkiew.

Tuż koło Białego Boru piętrzy się na wysokość 245 m n.p.m. Pomorska Góra Piasku, usypana z 8 milionów ton piasku z wydobycia kruszywa mineralnego. Wbrew niektórym źródłom nie jest to najwyższe wzniesienie województwa zachodniopomorskiego. Tytuł ten dzierży z dumą Góra Krajoznawców (247,5 m n.p.m.), odległa w prostej linii o 6 km. Nie prowadzi na nią żaden szlak, zwłaszcza rowerowy, ale ponieważ leży tuż przy granicy województwa, możemy uznać ją symbolicznie za koniec Szlaku Pojezierzy Zachodnich.

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się Szczecinku (na linii komunikacyjnej Szczecin - Szczecinek - Słupsk/Chojnice/Piła) oraz Białym Borze (na linii komunikacyjnej Szczecinek - Słupsk). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Wieża Przemysława

Szczecinek
Ikona

Tramwaj Wodny

Szczecinek
Ikona

Plaża Miejska

Szczecinek
Ikona

Dom Woźnego

Szczecinek
Ikona

Muszla Koncertowa

Szczecinek
Ikona

Spichlerz I

Szczecinek
Ikona

Dom Dyrektorów

Szczecinek
Ikona

Spichlerz II

Szczecinek
Ikona

Stare Miasto

Szczecinek
Ikona

Ratusz

Szczecinek
Ikona

Mysia Wyspa

Szczecinek
Ikona

Park dworski

Kazimierz
Ikona

Schron dla armaty

Biały Bór
Ikona

Izba pamięci

Biały Bór
Ikona

Pomnik 600-lecia

Biały Bór
Ikona

Cmentarz parafialny

Biały Bór
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!