• Dystans: 78.7 km
  • Suma podejść: 376 m
  • Suma zejść: 376 m
Pobierz GPX

VI Borne Sulinowo - Szczecinek - Biały Bór - Miastko [79 km]

Pomiędzy Szczecinkiem a Miastkiem trasa jest przejezdna.

Odcinek przebiega przez Pojezierze Szczecineckie, już piąte na naszej trasie. W Szczecinku wypada zatrzymać się przy siedzibie Książąt Pomorskich. Choć może z wyglądu nie przypomina zamku, to najstarsze skrzydło pochodzi z XV wieku. Po renowacji budowla pełni rolę centrum konferencyjnego, ale można spróbować kuchni w zamkowej restauracji czy też obejrzeć ją z intrygującego, piętrowego i kolistego pomostu. Przybijają tu tramwaje wodne, a gdyby ktoś chciał oderwać się na chwilę od pedałów, to tuż obok jest najdłuższy w Europie wyciąg nart wodnych.

Wyjeżdżając ze Szczecinka drogą lokalną miniemy umocnienia Wału Pomorskiego, na czele z B-Werk - to jeden z największych bunkrów całego systemu umocnień. Jadąc dalej możemy zboczyć kilka kilometrów, by zobaczyć Rezerwat “Bagno Kusowo” - najlepiej zachowane torfowisko kopułowe w Polsce. Porośnięte borem bagiennym i mszarami torfowcowymi bagno można oglądać z bardzo bliska dzięki drewnianym kładkom.

Ostatnie zachodniopomorskie miasto na szlaku to “mała Ukraina”, czyli Biały Bór, również otoczony umocnieniami Wału Pomorskiego. Ukraińcy zostali tu przesiedleni w ramach akcji Wisła z południa Polski. Niemal całkowicie zniszczone w czasie wojny miasteczko przeszło całkowitą wymianę ludności, a ukraińskojęzyczna była ⅓ nowych osadników. Podobnie było w okolicznych wsiach. Nie dziwi więc, że Biały Bór stał się ośrodkiem ukraińskiej kultury, a tożsamość kulturowa przetrwała komunizm. Dziś działa tu zespół szkół z ukraińskim językiem nauczania, a przed wejściem stoi pomnik Tarasa Szewczenki. Jednak najciekawszą atrakcją miasta jest cerkiew grekokatolicka według projektu Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Bryła i wnętrze cerkwi w niczym nie przypominają tradycyjnej świątyni, choć jednocześnie przestrzegają kanonu. Artysta zaplanował budynek jak obraz - dzieło swojego życia. Takie właśnie wrażenie - przebywania we wnętrzu dzieła sztuki - mają odwiedzający cerkiew.

Tuż koło Białego Boru piętrzy się na wysokość 245 m n.p.m. Pomorska Góra Piasku, usypana z 8 milionów ton piasku z wydobycia kruszywa mineralnego. Wbrew niektórym źródłom nie jest to najwyższe wzniesienie województwa zachodniopomorskiego. Tytuł ten dzierży z dumą Góra Krajoznawców (247,5 m n.p.m.), odległa w prostej linii o 6 km. Nie prowadzi na nią żaden szlak, zwłaszcza rowerowy, ale ponieważ leży tuż przy granicy województwa, możemy uznać ją symbolicznie za koniec Szlaku Pojezierzy Zachodnich.

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się Szczecinku (na linii komunikacyjnej Szczecin - Szczecinek - Słupsk/Chojnice/Piła) oraz Białym Borze (na linii komunikacyjnej Szczecinek - Słupsk). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!