• Dystans: 63.6 km
  • Suma podejść: 293 m
  • Suma zejść: 235 m
Pobierz GPX

Etap I: Siekierki - Trzcińsko-Zdrój - Myślibórz [64 km]

Odcinek jest prawie w całości ukończony i w większości prowadzi asfaltową drogą rowerową po nasypie dawnej linii kolejowej.

Startujemy w najbardziej spektakularnym miejscu szlaku i jednej z największych rowerowych inwestycji w Polsce. Most Siekierki – Neurüdnitz to najdłuższa przeprawa na Odrze, licząca 770 metrów. W rzeczywistości to dwie konstrukcje o długości 335 i 325 metrów połączone groblą. Most, a właściwie umiejscowiony nad nim taras widokowy jest obłędnym punktem obserwacyjnym na rozlewiska Odry, chronione przez Cedyński Park Krajobrazowy. Żyje tu 180 gatunków ptaków, które z całą pewnością zobaczymy na trasie. Szczególnie ciekawym okresem jest wrzesień, gdy trwa rykowisko, a nawoływania jeleni niosą się rano i wieczorem po rozlewiskach.

Zbudowany w 1892 roku most został wysadzony przez nazistów w marcu 1945 roku, a istniejący dziś obiekt został odbudowany w latach 50. Co ciekawe, nigdy nie przejechał po nim żaden cywilny pociąg pasażerski - w założeniu komunistycznych władz most miał służyć wyłącznie do transportu wojsk Układu Warszawskiego w razie wojny z NATO.

Wyłączona z eksploatacji przeprawa niszczała przez lata, ale w 2021 roku dostała nowe życie jako most Europejski, łączący trasy rowerowe Polski i Niemiec. Niemiecka część przeprawy została otwarta pod koniec czerwca 2022 roku, co daje możliwości planowania wycieczek po drugiej stronie Odry. Na przykład korzystając z sezonowej przeprawy promowej w Gozdowicach można zrobić ciekawą pętlę jadąc cały czas niemal wzdłuż samej rzeki.

Jadąc z Siekierek nie sposób nie wspomnieć o leżącej niedaleko na północ Cedyni, a właściwie o bitwie pod Cedynią. W 972 roku wojska Mieszka I stoczyły bitwę, która zadecydowała o przynależności Pomorza Zachodniego do Polski.

Gdybyśmy zdecydowali się na wypad w stronę Cedyni, to 9 kilometrów od mostu europejskiego odnajdziemy obelisk z wszystko mówiącym napisem: “najdalej wysunięty na zachód punkt Polski”. Sama bitwa odbyć się miała w okolicach góry Czcibora. U jej podnóża, w czerwcu, odbywa się piknik historyczny i inscenizacja bitwy. Scenę batalistyczną przedstawia też gigantyczna mozaika.

Jeśli jednak zdecydujemy się jechać wprost po ścieżce w kierunku Trzcińska-Zdroju, to punktem obowiązkowym jest dawny dworzec w Klępiczu. Stacja szybko zyskała status kultowej dzięki pani Joli i jej rodzinie. To miejsce, w którym można się zatrzymać, odpocząć, pogadać, jak również spróbować wypiekanego tu pysznego sernika.

6 km od Klępicza leży Czachów, który słynie z kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej z XIII wieku, a konkretnie z jego malowideł. Podczas konserwacji na początku lat 80. odkryto przedziwne obrazki, malowane jakby ręką dziecka. Sęk w tym, że pochodzą z XIV wieku! Są to jedne z najstarszych polichromii w Polsce. Najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny spośród czachowskich malowideł jest “wesoły diabeł” przy chrzcielnicy i nawet tylko dla niego warto zboczyć z trasy. Kościół jest zwykle zamknięty, ale klucz jest dostępny w żółtym domu naprzeciwko kościoła. Mieszka tam pani Barbara Sobiś, która z pasją opowiada o malowidłach i dziejach Czachowa.

Nieco bliżej szlaku (bo tylko 2,5 km) leży urokliwy Moryń. Miasto jest otoczone niemal okrągłym wieńcem murów miejskich z XV wieku. Nad jeziorem Morzycko powstała Aleja Gwiazd Plejstocenu, znana też pod mniej chwytliwą nazwą transgranicznego geoparku “Kraina polodowcowa nad Odrą". Wzdłuż alei stanęły ogromne figury zwierząt żyjących na tych terenach w epoce lodowcowej. To dobre miejsce na selfie z mamutem czy tygrysem szablozębnym. Zwierzęta są całkiem realistyczne, bo oklejone odświeżanym co roku futerkiem.

Samo jezioro Morzycko uchodzi za jeden z atrakcyjniejszych akwenów w całym kraju. Czyste, głębokie na 60 metrów wody są gratką nie tylko dla wodniaków, ale i nurków - na dnie znajdują się szczątki radzieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej. To nie jedyny sekret, jaki skrywa Moryń. Fani serii o Panu Samochodziku mogą pamiętać, że część akcji „Księgi Strachów” dzieje się właśnie tutaj. Znane z książek, tajemnicze szachownice odnajdziemy na wielu kościołach w okolicy, m.in. w samym Moryniu, Dolsku, czy Czachowie. Z kolei po drugiej stronie jeziora, we wsi Gądno, znajduje się powoli podnoszony z ruin pałac, również znany z literatury. Co roku z tego miejsca startuje rowerowy rajd Pana Samochodzika.

W Brwicach zobaczyć można największą i najstarszą sekwoję w Polsce. Następnie wjeźdzamy do Trzcińska-Zdrój, który podobnie jak Moryń jest otoczony dobrze zachowanymi murami z bramami miejskimi. Dawne uzdrowisko może pochwalić jednym z najstarszych i najcenniejszych ratuszy w Polsce z XIII wieku. Odpocząć można w park uzdrowiskowym, oglądając piękny, malowniczo położony nad jeziorem Dom Zdrojowy, obecnie Dom Pomocy Społecznej. Etap kończymy w Myśliborzu. 

Transport: stacje kolejowe PKP znajdują się Godkowie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Kostrzyn) oraz kilka kilometrów od trasy w Chojnie (na linii komunikacyjnej Szczecin - Wroclaw, zatrzymują się tutaj pociągi dalekobieżne). Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl Kolejna stacja kolejowa obsługująca trasę znajduje się 12 km od Mostu w Siekierkach we Wriezen po stronie niemieckiej (dojazd pociągami Deutsche Bahn z Berlina, Franfurtu n. Odrą i Eberswalde).  Rozkład jazdy znajduje się na stronie https://www.bahn.de

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Ostnicowa skarpa

Siekierki
MPR Ikona

Garażownia

Moryń
Ikona

Wieża kolejowa

Trzcińsko
Ikona

Wiatrak holenderski

Myślibórz
Ikona

Wieża ciśnień

Myślibórz
Ikona

Klasztor

Myślibórz
Ikona

Fontanna

Myślibórz
Ikona

Ratusz

Myślibórz
Ikona

Teren Starego Miasta

Myślibórz
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!