• Dystans: 36.4 km
  • Suma podejść: 125 m
  • Suma zejść: 101 m

Trasy

  • dojazd pociągiem
Pobierz GPX

Etap VII: Trzebież - Szczecin [37 km]

W maleńkiej Trzebieży zlokalizowany jest największy polski port nad Zalewem Szczecińskim. Nazwa wsi pochodzi od wyrazu trzebić – wycinać, karczować las. Jest to historyczne nawiązanie do istniejącego tutaj od czasów średniowiecznych wytrzebionego uroczyska, będącego częścią Puszczy Wkrzańskiej, w okolicy której jedziemy od Niemiec aż do Szczecina.

W Trzebieży upamiętniono jednego z najwybitniejszych polskich podróżników - zmarłego w 2021 roku Olka Dobę, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Doba od lat 70. XX wieku mieszkał w pobliskich Policach, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych. Wkrótce ma stanąć tu pomnik kajakarza. Dobrą okazją do odwiedzin miasta jest majówka, gdy odbywa się tu Spotkanie Pojazdów Militarnych.

Z Trzebieży możemy skorzystać alternatywnie z rejsu do Kopic, oszczędzając ok. 90 kilometrów trasy i omijając Szczecin.

Stąd aż do Szczecina trasa przebiega po wydzielonych drogach rowerowych wzdłuż drogi wojewódzkiej. Najważniejszym punktem na trasie są oczywiście Police, znane przede wszystkim z zakładów chemicznych. Miasto może się jednak pochwalić bogatą historią, o której świadczą choćby ruiny klasztoru augustianów z XIV w. w Jasienicy, które przypominają nieco zrujnowane opactwa na wyspach brytyjskich. Dzięki działalności sprowadzonych tu w XIII wieku augustianów podmokłe do tego czasu okolice nad rzeką zostały zagospodarowane, a Gunica uregulowana. Mnisi wybudowali tutaj młyn, zajmowali się hodowlą owiec i świń, a także uprawiali chmiel i byli w posiadaniu kilku karczm. Ruiny podupadłego w XVII wieku klasztoru są dostępne do zwiedzania, choć mało kto będzie chciał się pchać w zarośnięte krzakami ruiny. Część obiektu dostępna jest z zewnątrz, a do innych można dostać się od podwórza kościelnego. Od kilku lat, pod koniec wakacji w sąsiedztwie ruin odbywa się Jarmark Augustiański – impreza mająca na celu kultywowanie kultury średniowiecza.

Dużo nowsze ruiny są porozrzucane po lasach otaczających Police, choć ich zwiedzanie na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. W 1938 roku powstała tu fabryka benzyny syntetycznej (czyli paliwa płynnego produkowanego z węgla) na potrzeby niemieckiej armii. Do dziś przetrwało w różnym stanie kilka charakterystycznych budowli, takich jak bunkry, szkielety hal produkcyjnych czy elewator węglowy do przechowywania półfabrykatów i produkcji benzyny. W każdą sobotę organizowana jest bezpłatna wycieczka z przewodnikiem, podczas której można zwiedzić fabrykę i zejść do podziemi.

Od wjazdu do Szczecina jedziemy asfaltową i szutrową trasą rowerową przez tereny leśne i rekreacyjne, a następnie ścieżkami rowerowymi do centrum. Wycieczkę możemy zakończyć np. przy Zamku Książąt Pomorskich albo na Łasztowni - wyspie z pięknym widokiem na Stare Miasto. Proponujemy zatrzymać się w stolicy województwa zachodniopomorskiego przynajmniej jeden dzień, by zobaczyć kilka z jego licznych atrakcji.

Transport: na trasie jedyną stacją jest Szczecin Główny. Połączenia obsługuje POLREGIO oraz Intercity. Rozkład jazdy znajduje się na stronie  https://portalpasazera.pl Ponadto z Trzebieży można przeprawić się na drugą stronę Zalewu do Kopic i Stepnicy (po wcześniejszej rezerwacji terminu – przeprawa działa na życzenie). Z Jasienicy oraz Polic kursują autobusy miejskie Szczecina – przewóz rowerów jest bezpłatny.

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Miejsca na trasie

Ikona

Marina Trzebież

Trzebież
Ikona

Staw Wędkarski

Szczecin
Ikona

Wieża Quistorpa

Szczecin
Ikona

Syrenie Stawy

Szczecin
MPR Ikona

Polish Bikes

Szczecin
Ikona

Ogród Różanka

Szczecin
Ikona

Pomnik "Ptaki"

Szczecin
Ikona

Jezioro Rusałka

Szczecin
Ikona

Willa Krugera

Szczecin
MPR Ikona

Cafe Rower

Szczecin
Ikona

Pomnik Gryfa

Szczecin
Ikona

Wnętrze apteki

Szczecin
Ikona

Plac Grunwaldzki

Szczecin
Ikona

Opera na Zamku

Szczecin
Ikona

Budynek poczty

Szczecin
Ikona

Wały Chrobrego

Szczecin
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!